Vakuové pokovení plastů

Vakuové pokovení je zušlechťovací proces, během kterého je na povrch vstupního produktu nanášen kov. Pokovování probíhá ve speciálních vakuovacích systémech a je nejen cenově přívětivé, ale především velmi ekologické. Mezi nejčastěji volené kovy patří hliník a využít lze i ostatní ryzí kovy, jako je chróm, titan, stříbro, zlato a další. Pro docílení vysoké adheze je povlakování realizováno opakovaně, a to v několika tenkých vrstvách. Zvýší se tak celková odolnost finálního produktu, změní se jeho funkční vlastnosti a získá atraktivní vzhled.

Finální produkt navíc ošetřujeme bezbarvým ochranným lakem, který vyniká vysokou mechanickou i chemickou odolností. O této úpravě si můžete přečíst v sekci „Lakování plastů“.

Mimo výrobky z plastických hmot, laminátu a fólií, je tato technologie vhodná i pro pokovování skla, nebo lehkých kovů. Jediným limitem je struktura výrobku, který zákazník požaduje pokovovat, jelikož tímto způsobem nelze kov nanášet na porézní, znečištěné a mastné povrchy.

Oblíbeným trendem posledních let je pokovení 3D tiskových modelů. Jedná se o velmi levnou a efektivní výrobu atraktivních doplňků, dekoračních a upomínkových předmětů, dárků nebo drobných komponentů pro široké možnosti využití.

Technologie

Obecně je možno k pokovení výrobků využít dvou způsobů – napařování a naprašování. V naší společnosti je užívána metoda vakuového napařování kovů. Celý proces probíhá ve vakuu, je tak možné nanášet opravdu tenké kovové vrstvy na široké spektrum podkladových materiálů tak, aby dokonale kopírovaly povrch výrobku a nezanikl sebemenší detail. Tato metoda je vhodná pro díly s povrchovými nerovnostmi, drobné předměty i paraboly. Díky skutečnosti, že celý proces probíhá ve vakuu, kde se tepelná energie šíří daleko pomaleji, není potřeba vyvíjet příliš vysoká teplota a nedochází tak k namáhání vstupního materiálu. Výsledkem je dokonalá reflexní vrstva nebo dekorativní kovový vzhled, tzv. chromování.

Garance kvality

Naše společnost garantuje kvalitu dodávaných služeb odpovídající přísným standardům dle normy ISO 9001.

Kontaktujte nás a společně vytvoříme řešení, které bude odpovídat vašim představám

Ing. Martina Pavlíčková

Ing. Martina Pavlíčková

Technolog